DZIEWCZYNY WCHODZĄ DO GRY I ZMIENIAJĄ JEJ ZASADY! – Dziewczyny w grze
1.10.2021

DZIEWCZYNY WCHODZĄ DO GRY I ZMIENIAJĄ JEJ ZASADY!

Czego oczekują dziewczyny w kwestii edukacji? Konkretów. Oraz tego, by móc samodzielnie decydować o tym, co jest dla nich ważne: w jakim kierunku się rozwijać, jakie studia wybrać, w jakiej branży budować karierę? Chcą odważnie i bez ograniczeń podejmować wyzwania, łamać stereotypy, przekraczać granice. I zmieniać zasady gry.

Z takiego właśnie założenia wychodzą organizatorzy pierwszego w Polsce programu stypendialno-mentoringowego Dziewczyny w grze! skierowanego do uczennic starszych klas liceów i techników z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem kandydatek z mniejszych miejscowości (do 50 tys. mieszkańców).

CD PROJEKT RED, polskie studio developerskie tworzące znane na całym świecie gry wideo (m.in. serię gier z cyklu Wiedźmin, a także Cyberpunk 2077), oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy, powszechnie znana organizacja non-profit, od prawie 25 lat pomagająca młodym ludziom w wyborze drogi kształcenia i rozwoju zawodowego, połączyły siły w ramach wspólnego projektu wspierającego edukację dziewczyn w obszarze nowych technologii oraz przygotowującego je do pracy w branży gier wideo.

Na stypendystki programu Dziewczyny w grze! czeka 20 rocznych stypendiów w wysokości 1.000 zł miesięcznie, cykl warsztatów poświęcony różnym aspektom tworzenia gier wideo, a także indywidualna opieka mentorska ekspertek i ekspertów z CD PROJEKT RED.

– Nasz program kierujemy do młodych dziewcząt z mniejszych miejscowości, które dopiero zaczynają planować swoją przyszłość i karierę zawodową. Być może część z nich nigdy nie pomyślała poważnie o pracy przy grach wideo, bo to „zajęcie dla chłopaków”? W naszym społeczeństwie pokutuje bowiem stereotyp, że branża gier wideo jest miejscem tworzonym głównie przez i dla mężczyzn. Chcemy to zmienić i tym samym ułatwić dziewczynom dostęp do naszej branży, a ją samą uczynić bardziej zróżnicowaną – mówi Agnieszka Szamałek-Michalska, Internal Communication & Culture Manager w CD PROJEKT RED.

Tymczasem obecność kobiet w świecie gamingu i e-sportu nikogo już dzisiaj nie dziwi. Według najnowszych badań IQS opublikowanych w raporcie Game Story w Polsce jest 17 milionów graczy w grupie wiekowej 9-55 lat, z czego aż 47% z nich — czyli 8 milionów — stanowią kobiety! Prawie 2,3 mln kobiet deklaruje, że gra codziennie na konsoli lub komputerze, a 22% graczek mówi, że gaming jest ich pasją. To właśnie m.in. do nich — młodych miłośniczek wirtualnych światów, pasjonujących się ilustracją i grafiką komputerową, stawiających pierwsze kroki w animacji 3D, próbujących swoich sił w programowaniu, czy tworzących opowieści o niesamowitych przygodach superbohaterów — adresowany jest program Dziewczyny w grze!.

– W Perspektywach wierzymy mocno w dziewczyny i ich moc zmieniania świata. W programie „Dziewczyny w grze” będziemy zachęcać je do rozwinięcia skrzydeł w niezwykle ekscytującym obszarze — gamingu. To jedna z najbardziej rozwojowych branży, wizytówka Polski w świecie. Już czas, aby głos kobiet był w niej mocno słyszalny. Tworzenie tego programu z CD PROJEKT —  wizjonerem wyznaczającym trendy — to dla nas zaszczyt. Wspólnie chcemy dotrzeć do utalentowanych dziewczyn, przekazać im wiedzę, narzędzia i to, co mniej uchwytne, a kluczowe — dawkę odwagi, która pomoże im spojrzeć na swoje życie w szerszej perspektywie i zaplanować z przytupem przyszłość. Ten program jest niczym wojownicza księżniczka Ciri z Wiedźmina. Razem z nią zawalczymy, aby dziewczyny były naprawdę w grze! – mówi dr Bianka Siwińska, szefowa Perspektywy Women in Tech.

Nie bez powodu patronką programu została Karolina Grochowska — ambitna i utalentowana, lecz niestety przedwcześnie zmarła, producentka kultowych gier wideo (m.in. WiedźminBulletstorm i Gears of War). Jej pasja, zaangażowanie i energia jest przesłaniem dla wszystkich dziewczyn pragnących realizować swoje marzenia o pracy w branży gamingowej. Nie tylko jako zawodowe gamerki, ale także jako twórczynie, scenarzystki, graficzki, projektantki, developerki i producentki gier wideo.

Rekrutacja do programu Dziewczyny w grze! rozpoczęła się 1 października i potrwa do 25 listopada 2021 roku.

Grono laureatek II edycji programu „Dziewczyny w grze!” zostało wyłonione. Bardzo wysoki poziom wszystkich 50. finalistek sprawił, że Komisja Rekrutacyjna zdecydowała o przyznaniu aż 22. stypendiów! Dziewczyny oprócz rocznego stypendium, wezmą udział w cyklu warsztatów z gamedevu oraz będą doskonalić swoje umiejętności artystyczne, technologiczne i programistyczne pod okiem najlepszych ekspertek i ekspertów w branży.  Laureatkami II edycji programu „Dziewczyny w grze!” są: Magdalena Kobrzyńska Weronika Zator Karolina Łukaszuk Maja Dudek Oliwia Pawlicka Jagoda Śnieżek Alicja Frelich Katarzyna Kamińska Magdalena Kudeł Anna Dyrcz Jowita Olszewska Zuzanna Kluczek Michalina Rawicka Angelina Maksimczyk Beata Orlińska Natalia Staśkiewicz Alicja Janeczko Żaneta Żurańska Martyna Plutowska Wiktoria Szczepańska Zuzanna Pisula Alicja Świercz Wszystkie laureatki zostały już powiadomione i szykują się na ten niezwykły rok wspólnej nauki, rozwijania kompetencji i zdobywania doświadczenia w gamedevie! Uroczysta inauguracja programu odbędzie się w Warszawie pod stycznia 2023. Zwyciężczyniom gratulujemy, a kandydatkom, które tym razem nie znalazły się w gronie stypendystek

więcej…

Wczoraj o północy zamknęliśmy rekrutację online! Dziękujemy za wszystkie Wasze zgłoszenia i trzymamy kciuki!  Grono Finalistek, które przejdą do kolejnego etapu rekrutacji, zostanie wyłonione 28 listopada 2022. Tymczasem zachęcamy Was do dołączenia do facebookowej grupy „Dziewczyny w grze!” oraz do serwera Discord “Dziewczyny w grze!”, a niebawem zaprosimy Was na panel dyskusyjny online poświęcony obecności kobiet w gamedevie!

więcej…

Już w ten weekend, 24 i 25 września w Atlas Arenie w Łodzi odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier. To już 33 edycja i nie lada gratka dla miłośników tej formy sztuki. To największa tego typu impreza w Europie Środkowej i Wschodniej, którą od 1998 roku odwiedzają wierni fani z całego świata. Nie zabraknie spotkań z twórcami, warsztatów, cosplayerów czy stoisk z prototypami gier planszowych, a całemu wydarzeniu towarzyszą dwie wystawy, które możecie obejrzeć w Centrum Nauki i Techniki EC1. W samym sercu komiksowego świata znajdziecie też Dziewczyny w Grze! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o programie stypendialnym, to idealne miejsce. Szukajcie stoiska CD PROJEKT w Atlas Arenie i przybijcie z nami piątkę! Kiedy: 24-25 września 2022 Festiwal: Atlas Arena, ul. Bandurskiego 7, Łódź Wystawy: Centrum Nauki i Techniki EC1 – sala wystaw czasowych, ul. Targowa 1/3 Do zobaczenia!

więcej…

Patronem medialnym II edycji programu stypendialno-mentoringowego „Dziewczyny w grze!” został Polsat Games – stacja telewizyjna dla pasjonatów gamingu, która w swojej ramówce ma transmisje z rozgrywek esportowych, programy publicystyczne z udziałem twórców gier, show z gwiazdami internetu oraz recenzje najnowszych tytułów i sprzętu dla graczy. Jednym z założeń kanału Polsat Games jest promowanie działań rozwijających branżę gamedev w naszym kraju. Program stypendialny Dziewczyny w grze idealnie wpisuje się w naszą filozofię, dlatego cieszę się, że możemy dołożyć do jej rozwoju naszą cegiełkę. Kwestia większej obecności kobiet w branży gamingowej jest mi szczególnie bliska z uwagi, na fakt, że jako szefowa kanału Polsat Games sama jestem jedną z nielicznych kobiet w środowisku – skomentowała Ewa Czekała, szefowa kanału Polsat Games.

więcej…

Od 31 sierpnia do 3 września 2022  w EC1 w Łodzi trwał Promised Land Art Festiwal, spotkanie dla artystów z całego świata, zorganizowane przez CD PROJEKT RED. Promised Land skierowany jest do profesjonalistów z branży kreatywnych, takich jak rysowników, grafików, animatorów, rzeźbiarzy i wszystkich innych artystów sztuk wizualnych. To cykliczne wydarzenie jest wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń oraz wzięcia udziału w wykładach, panelach dyskusyjnych oraz warsztatach. Podczas tegorocznej edycji festiwalu na uczestników czekało  aż 48 prelegentów, a część z nich poprowadziła warsztaty z grafiki 2D oraz 3D, animacji i efektów specjalnych, a także rzeźbiarstwa czy tworzenia rysunków. Ostatniego dnia festiwalu odbył się Promised Land Open Day – dzień otwarty, podczas którego odbyły się prowadzone przez ekspertki i ekspertów z branży oraz zaproszonych gości panele dyskusyjne i wykłady na tematy związane z tworzeniem gier, filmów, animacji oraz szeroko pojętej popkultury. Dzień Otwarty był także okazją dla kandydatów do gamedevu do skonsultowania swojego portfolio

więcej…

Z pierwszym w Polsce programem stypendialno-mentoringowym dla dziewczyn w gamingu i gamedevie wystartowaliśmy rok temu! Wtedy z całej Polski napłynęło do nas aż 1400 zgłoszeń utalentowanych i zafascynowanych gamingiem młodych programistek, graficzek, animatorek i pisarek. Podczas kilku etapowego procesu rekrutacyjnego wyłonionych zostało 20 najzdolniejszych kandydatek, które rozwijają swoje umiejętności twarde i miękkie pod okiem mentorów i mentorek z CD PROJEKT RED, twórców kultowego “Wiedźmina” i gry “Cyberpunk 2077”. Choć pierwsza edycja programu “Dziewczyny w grze!” jeszcze trwa – 20 laureatek nadal otrzymuje stypendia, uczestniczy w szkoleniach i warsztatach, współpracuje ze swoimi mentorami i uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Perspektywy Women in Tech oraz CD PROJEKT RED – my już rozpoczynamy poszukiwania kolejnych uzdolnionych dziewczyn, przed którymi otworzymy wrota gamedevu! Już dzisiaj – 5 września 2022 roku – otwieramy rekrutację do II edycji programu stypendialno-mentoringowego “Dziewczyny w grze!”. Zgłoszenia będziemy zbierać nieprzerwanie do północy 30 października 2022 na: https://dziewczynywgrze.pl/formularz/   Czy

więcej…

Za nami półmetek 1. edycji „Dziewczyn w Grze!” – przez ostatnie pół roku nasze laureatki słuchały wielu wykładów, brały udział w rozmaitych warsztatach oraz indywidualnie doskonaliły swoje umiejętności pod okiem ekspertów z CD PROJEK RED. Jednak nic nie zastąpi spotkania nie tylko w gronie laureatek, ale i w szerszym kręgu dziewczyn zafascynowanych gamedevem i kandydatek do kolejnych edycji programu. A była ku temu wspaniała okazja, bo 7 i 8 czerwca w Warszawie podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2022 największego w europie wydarzenia dla kobiet w Tech & IT, organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywywy – „Dziewczyny w grze!” i CD PROJEKT RED miały swoją gamedevową strefę w Tech Hall. Zarówno mentees, jak i mentorzy, przez 2 dni opowiadali odwiedzającym ich uczestnikom Summitu o programie i jego możliwościach, prowadzili sesje speed mentoringu oraz udzielali porad rekrutacyjnych. Magda Czarnecka (QA Lead z CD PROJEKT RED) poprowadziła warsztaty  ‘QA as a Great Start

więcej…

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się największa konferencja poświęcona obecności kobiet w nowych technologiach – Perspektywy Women in Tech Summit! Podczas wydarzenia czeka na Was wiele inspirujących prelekcji, warsztatów a także kilka niespodzianek z udziałem mentorów i mentorek z CD PROJEKT RED. Już 7 i 8 czerwca, odwiedzając naszą strefę, będziecie mieć wyjątkową okazję by poznać Dziewczyny w Grze! a także wziąć udział w sesji speed mentoringu z udziałem REDowej reprezentacji. Jeżeli zastanawiacie się nad tym, jak rozpocząć karierę w branży game dev, nie przegapcie warsztatu prowadzonego przez Magdę Czarnecką – ‘QA as a Great Start to Game-Dev‘. Nasza ekipa rekrutacyjna od razu doradzi Wam na jakie stanowiska aplikować! ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM SUMMITU Zapraszamy Was również na panel dotyczący trendów na rynku IT, podczas którego Agnieszka Szamałek-Michalska opowie Wam, co może przynieść nam przyszłość. Zapraszamy i do zobaczenia 7 i 8 czerwca w warszawskim EXPO XXI i on-line!  

więcej…

Uroczystą inauguracją, wykładami i warsztatami w siedzibie CD PROJEKT RED rozpoczęliśmy roczny program stypendialno-mentoringowy “Dziewczyny w grze!” z dwudziestką wspaniałych dziewczyn, pasjonujących się nie tylko gamingiem i marzących o karierze w gamedevie, ale przede wszystkim wyjątkowo uzdolnionych, twórczych, spragnionych wiedzy i rozwoju.

więcej…

Zainteresowanie 1. edycją programu stypendialno-mentoringowego przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! Z całej Polski napłynęło do nas ponad 1400 zgłoszeń uczennic szkół średnich, pasjonujących się nie tylko gamingiem i marzących o karierze w gamedevie, ale przede wszystkim wyjątkowo uzdolnionych, twórczych, spragnionych wiedzy i rozwoju. Posłuchajcie, co mówią o nich Mentorki i Mentorzy z CD PROJEKT RED. Nic dziwnego, że wybór tych 20. najlepszych z najlepszych był tak trudny!      

więcej…

Na pokładzie programu „Dziewczyny w grze!” witamy naszego partnera technologicznego – firmę LOGITECH, cenioną przez graczy na całym świecie za innowacyjny sprzęt gamingowy, ergonomiczny design oraz inteligentne oprogramowanie do transmisji strumieniowej. Laureatki programu „Dziewczyny w grze!” otrzymają od naszego partnera technologicznego upominki – wysokiej klasy sprzęt komputerowy.

więcej…

Jeśli macie wątpliwości, czy dziewczyny kochają gaming, to poniższe liczby mówią same za siebie! Ponad 1400 kandydatek weszło do gry o stypendia oraz mentoring w gamdevie! Spośród nich wyłoniliśmy 50 finalistek, z którymi przez tydzień prowadziliśmy rozmowy indywidualne online. To była dla nas wielka przyjemność poznać tyle mądrych, utalentowanych i inspirujących dziewczyn! Tym trudniej było nam wybrać 20 laureatek programu “Dziewczyny w grze!” – ale się udało! Z wielką przyjemnością ogłaszamy nazwiska 20. laureatek programu „Dziewczyny w grze!” Dominika Berger Oksana Buciora Martyna Cichosz Zuzanna Matylda Czarnecka Kinga Długopolska Katarzyna Jabłońska Katarzyna Jaroszyńska Kamila Kud Julia Kulczyniec Iga Kalawska Zuzanna Kopyść Urszula Obirek Zofia Paluch Gabriela „Popek” Popowicz Kamila Różycka Anna Sidor Marcjanna Surgiewicz-Śliwińska Agata Świderska Emilia Świerżewska Wiktoria Zych Wszystkie laureatki programu “Dziewczyny w grze!” zostały już powiadomione i szykują się na ten niezwykły rok wspólnej nauki, rozwijania kompetencji i zdobywania doświadczenia w gamedevie! Uroczysta inauguracja programu odbędzie się

więcej…

Jak zamykać rok, to wyłącznie w wielkim stylu i doborowym towarzystwie! Program stypendialno-mentoringowy DZIEWCZYNY W GRZE – organizowany przez Perspektywy Women in Tech oraz CD PROJEKT RED znalazł się w gronie laureatów plebiscytu ASZdziennik na najmilszą i najbardziej poprawiającą nastrój rzecz w 2021 roku – w kategorii „Wydarzenie w gamingu” Z nagrody cieszymy się tym bardziej, że została przyznana głosami czytelników Asz Dziennika! Dziękujemy Wam serdecznie i postaramy się poprawiać Wam nastrój naszymi projektami także w 2022 roku!

więcej…

Jest MOC!  Aż 1400 dziewczyn postanowiło wejść do gry o stypendia oraz mentoring w gamingu i gamdevie! Spośród nich wybierzemy 50. kandydatek, z którymi przeprowadzimy rozmowy kwalifikacyjne, a następnie wyłonimy 20. laureatek, które otrzymają: – roczne stypendium w wysokości 12 000 PLN (brutto) – indywidualną opiekę mentorską ekspertek i ekspertów z CD PROJEKT RED – udział w cyklu warsztatów poświęcony różnym aspektom tworzenia gier wideo. Jeśli chcecie być na bieżąco z newsami o kolejnych etapach rekrutacji, koniecznie zaobserwujcie nasze profile w social mediach: + FB: Perspektywy Women in Tech + INSTA: @perspektywy_women_in_tech https://bit.ly/insta_pwit + GRUPA FB: DZIEWCZYNY W GRZE Stay tuned! A my zabieramy się do czytania zgłoszeń najzdolniejszych i najbardziej zafascynowanych gamingiem dziewczyn z całej Polski!

więcej…

Czym są „Dziewczyny w grze!”? Zapytaliśmy mentorów z CD PROJEKT RED – Hannę Kubiak, Alicję Użarowską, Christine Farmer oraz Mikołaja Szweda – o to, czym jest dla nich ten program oraz czym zajmują się w branży gier wideo. Kilka odpowiedzi może Cię zaskoczyć! Pamiętaj, że tylko do 25 listopada 2021 czekamy na Twoje zgłoszenie do programu mentoringowo-stypendialnego Dziewczyny w grze!   APLIKUJ        

więcej…

Dziesięć nowych osób ze studia CD PROJEKT RED dołączyło do programu Dziewczyny w grze! Wśród nich są specjalistki i specjaliści z takich dziedzin jak projektowanie rozgrywki, quest design, concept art, programowanie i animacja. Każde z nich posiada bogate doświadczenie w pracy w branży gier wideo. Teraz w roli mentorek i mentorów będą wspierali uczestniczki programu w pozyskiwaniu wiedzy i rozwijania nowych umiejętności z zakresu tworzenia gier wideo. Nowe mentorki i mentorzy programu Dziewczyny w grze! to: Katarína Smiešková (Technical Gameplay Designer), Bartosz Romanowski (QA Automation Engineer), Kajetan Kapuściński (Lead Cinematic Designer), Weronika Nowakowska (Gameplay Designer), Artur Sobczyk (Lead Gameplay Designer), Wojtek Pankowski (Cinematic Animation Acting Lead), Błażej Augustynek (Lead Quest Designer), Arash Naderi (UI Designer), Bogna Gawrońska (Concept Artist) Robert Rajszczak (3D Artist Lead). Z sylwetkami ekspertek i ekspertów będących częścią programu mentoringowego Dziewczyny w grze! można zapoznać się tutaj.

więcej…

18 października organizatorki programu „Dziewczyny w grze!” – dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Agnieszka Szamałek, Internal Communication & Culture Manager z CD PROJEKT RED – gościły w studiu Dzień Dobry TVN, gdzie opowiadały o tym, jak ważne jest przełamywanie stereotypów w świecie gamingu i branży technologicznej. [całą rozmowę obejrzycie na stronie Dzień Dobry TVN] – Chcemy zachęcić dziewczyny i przełamać ten stereotyp, że granie jest rozrywką typową męską, a gry są tworzone przez mężczyzn i dla mężczyzn, a także wyobrażenie, że praca w gamedevie to tylko i wyłącznie programowanie. Tymczasem tworzenie gier to także budowanie fabuły, kreacja psychologiczna postaci, ilustracja i animacja, reżyseria i udźwiękowienie, a także produkcja i komunikacja – mówiła Agnieszka Szamałek-Michalska. – Kobiety często tworzą gry takie o szerszym kontekście społecznym, np. o depresji, gry o zmianie klimatu. Jak tworzą postacie kobiece, to też robią je mniej stereotypowe, mniej zseksualizowane w taki bajkowy, dziwny

więcej…

Czego oczekują dziewczyny w kwestii edukacji? Konkretów. Oraz tego, by móc samodzielnie decydować o tym, co jest dla nich ważne: w jakim kierunku się rozwijać, jakie studia wybrać, w jakiej branży budować karierę? Chcą odważnie i bez ograniczeń podejmować wyzwania, łamać stereotypy, przekraczać granice. I zmieniać zasady gry. Z takiego właśnie założenia wychodzą organizatorzy pierwszego w Polsce programu stypendialno-mentoringowego Dziewczyny w grze! skierowanego do uczennic starszych klas liceów i techników z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem kandydatek z mniejszych miejscowości (do 50 tys. mieszkańców). CD PROJEKT RED, polskie studio developerskie tworzące znane na całym świecie gry wideo (m.in. serię gier z cyklu Wiedźmin, a także Cyberpunk 2077), oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy, powszechnie znana organizacja non-profit, od prawie 25 lat pomagająca młodym ludziom w wyborze drogi kształcenia i rozwoju zawodowego, połączyły siły w ramach wspólnego projektu wspierającego edukację dziewczyn w obszarze nowych technologii oraz przygotowującego je do pracy w branży gier wideo. Na stypendystki

więcej…

Odpowiedź wydaje się oczywista: gaming to niezwykle ważne zjawisko popkultury, a branża gier wideo generuje nie tylko wielkie przychody na całym świecie, ale także korzysta z najnowocześniejszych technologii i daje ogromne możliwości rozwoju zawodowego na wielu płaszczyznach. Brzmi jak wyzwanie?

więcej…

Rynek gier komputerowych to jedna z najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijających się odnóg branży IT na świecie. Według szacunków analityków z platformy Newzoo do końca 2021 roku na świecie będzie już 2,9 miliarda graczy — z czego niemal połowę będą stanowić kobiety — zaś wartość rynku gier wideo osiągnie ponad 175 miliardów dolarów, tym samym kilkukrotnie przekraczając przychody z rynku muzycznego i filmowego razem wziętych. W 2017 roku polski rynek gier wideo zajmował 19. miejsce pod względem wielkości na rynku światowym, ale jego wartość w 2024 roku szacowana jest już na poziomie ponad 3 mld zł.

więcej…

W dniach 2 i 3 października 2021 w Łodzi po raz kolejny odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Na miłośniczki i miłośników sztuki obrazkowej oraz wszelkiej maści gier czekają spotkania z twórcami,

więcej…

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w programie Dziewczyny w grze! mogą zapoznać się z sylwetkami mentorek i mentorów w tym miejscu. To ludzie na co dzień pracujący w studiu CD PROJEKT RED, odpowiedzialni za takie tytuły jak Wiedźmin 3: Dziki Gon i Cyberpunk 2077.

więcej…

Podobno “sky is the limit”, więc może jednak warto marzyć o sukcesie zawodowym, który na pierwszy rzut oka wydaje się mało realny? No bo jakim cudem dziewczyna z małego miasta miałaby zostać programistką?

więcej…